دسته‌بندی ماشین‌آلات تراکمی (بخش اول:چیلر تراکمی)

۱ سال پیش ۸۵۸ ۰

چیلر

چیلرها از جمله تجهیزات بسیار مهم در سرمایش هستند که به طور کلی می‌توان آنها را به دو دسته چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی تقسیم کرد. به طور کلی چیلرهای تراکمی از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی از انرژی حرارتی به عنوان منبع اصلی برای ایجاد سرمایش استفاده می‌کنند.

چیلر تراکمی (Vapor Compression Chiller)

چیلر تراکمی دستگاهی است جهت تامین آب سرد با دمای بسیار پایین، برای مصارف تهویه مطبوع و صنعتی. طرز کار چیلر تراکمی براساس سیکل تبرید تراکمی است.

سرمایش تراکمی، چیلر تراکمی، چیلر

اگر در دستگاههای بزرگ تهویه مطبوع، سرمای تولید شده بطور مستقیم استفاده شود، بسیار گران قیمت و غیراقتصادی خواهد بود، بنابراین به جای خنک کردن مستقیم هوای اتاق، در یک مخزن، آب را خنک کرده و برای تهویه اتاق مورد نظر، به یک مبدل حرارتی مانند فن کویل یا هواساز منتقل می‌کنند و این اساس ساختار چیلر است.

اجزای اصلی چیلر تراکمی

1.      کمپرسور: کمپرسور نسبت به ظرفیت و طراحی چیلر می‌تواند از نوع رفت و برگشتی، مارپیچی، گریز از مرکز و در برخی موارد حلزونی می‌باشد.

سرمایش تراکمی، چیلر تراکمی، چیلر، کمپرسور

2.      کندانسور: کندانسور بسته به مدل، طراحی و ظرفیت چیلر می‌تواند از نوع آبی یا هوایی باشد. کندانسور آبی در چیلر معمولا از نوع پوسته و لوله و یا صفحه‌ای می‌باشد و جهت تبادل حرارتی آب با مبرد و تامین آب سرد، نیاز به یک برج خنک‌کننده می‌باشد که به تاسیسات آن اضافه می‌گردد. کندانسور هوایی چیلر در دو نوع طراحی می‌گردند: در نوع اول، کندانسور از چیلر جدا بوده و در فضایی که با هوای آزاد در ارتباط داشته باشد نصب می‌گردد و در نوع دوم، کندانسور بر روی بدنه چیلر نصب می‌گردد که در این صورت چیلر باید در فضای آزاد نصب گردد.

چیلرهای تراکمی با توجه به نوع سیال خنک‌کننده مبرد در کندانسور به دو دسته: آب خنک و هوا خنک تقسیم‌بندی می‌شوند. مقایسه بین چیلر‌های آب خنک و هوا خنک در جدول 1 آورده شده و همچنین در شکل 5 نیز نشان داده شده است. شکل 9 و 10 سیکل چیلر آب خنک و هوا خنک را نشان می‌دهد.

سرمایش تراکمی، چیلر تراکمی، چیلر، کمپرسور

 

سرمایش تراکمی، چیلر تراکمی، چیلر، کمپرسور

 

سرمایش تراکمی، چیلر تراکمی، چیلر، کمپرسور

 

سرمایش تراکمی، چیلر تراکمی، چیلر، کمپرسور

3.      شیر انبساط: شیر انبساط چیلر بسته به طراحی آن می‌تواند از نوع ترموستاتیک، فشاری و یا الکترونیک باشد.

4.      اواپراتور: اواپراتور چیلرهای تراکمی به سه دسته: انبساط مستقیم، سیلابی و صفحه‌ای دسته‌بندی می‌شوند. در اواپراتورهای انبساط مستقیم که از نوع پوسته لوله می‌باشند، مبرد در درون لوله‌ها و آب در پوسته جریان دارد.

اواپراتور، چیلر، سرمایش تراکمی

اواپراتورهای سیلابی هم از نوع پوسته و لوله هستند با این اختلاف که در این نوع اواپراتورها مبرد در فضای پوسته و آب خنک شونده در لوله‌ها جریان می‌یابد.

اواپراتور، چیلر، سرمایش تراکمی

اواپراتورهای صفحه‌ای به نسبت حجم و اندازه‌ای که دارند، دارای بازده نسبتا زیادی می‌باشند.

اواپراتور، چیلر، سرمایش تراکمی

چیلر تراکمی دارای اجزا مختلف دیگری نیز هست که از این اجزا می‌توان به رسیور تانک، ساید گلاس، فیلتر درایر، کلیدهای حفاظتی، ترمیستورها، آکومولاتور و اجزای الکتریکی و کنترلی دیگر اشاره کرد.

چیلر آب خنک، چیلر تراکمی

 

چیلر تراکمی، چیلر هوا خنک

 

* این مطلب ادامه دارد...

لینک های مرتبط

دسته بندی ماشین آلات تراکمی (بخش دوم:چیلر تراکمی)

 

نگارش : محمد جعفر نیری، پیمان ابراهیمی ناغانی

منبع : بخشی از کتاب روشهای تولید و توزیع برودت در سیستم‌های تهویه مطبوع - مولف : پیمان ابراهیمی ناغانی، سید علیرضا ذوالفقاری، محمد جعفر نیری - انتشارات نوآور


۰ دیدگاه