مونتاژ (جمع کردن) دیگ چدنی

۷ ماه قبل ۱۷۸ ۰

دیگهای چدنی بزرگ در محل موتورخانه جمع و به مرحله بهره ­برداری می­رسند، اما دیگ­ های چدنی کوچک­تر را می­توان درکارخانه تولید کننده، مونتاژ، تست و بسته­ بندی کرد.

اتصال پره‌ها به یکدیگر از بالا و پایین به وسیله‌ قطعه‌ای به نام بوش صورت می­گیرد.  برای آن که عمل آب‌بندی به خوبی انجام شود به هنگام استفاده از بوش، آن را به ضد زنگ آغشته می‌کنند. عمل اتصال پره‌های جلو، وسط و عقب دیگ به یکدیگر و بستن بقیه‌ قطعات آن را جمع کردن دیگ می‌گویند.

نکته قابل ملاحضه در این بخش این است که دیگ چدنی باید طوری جمع شود که بین پره­ های آن هیچ درزی وجود نداشته باشد، درغیر این صورت مشکلات متعددی را به همراه خواهد داشت که می­توان به موارد زیر اشاره کرد.

·        در هنگام روشن بودن مشعل سر و صدای مشعل تشدید می­شود.

·        هنگامی که مشعل خاموش می­شود به دلیل منفی بودن فشار داخل محفظه احتراق دیگ نسبت به محیط، هوای سرد محیط سریع به داخل محفظه احتراق نفوذ کرده و جایگزین گازهای داغ حاصل از احتراق میشود لذا دیگ سریع سرد شده و این امر از یک طرف باعث افزایش مصرف سوخت و از طرف دیگر موجب وارد شدن تنش حرارتی به دیگ می­شود.

·        در هنگام روشن بودن مشعل، وجود درز بین پره­ها سبب به هم خوردن فشار داخل محفظه احتراق و به تبع آن اختلال درپارامترهای احتراق مانند دمای شعله، شکل شعله، نسبت هوابه سوخت، ترکیب محصولات احتراق، بازدهی مشعل و . .  می­شود.

در شکل زیر نمونه­ ای از قطعات تشکیل دهنده یک دیگ چدنی نمایش داده شده است.

دیگ چدنی

 

لینک های مرتبط: 

آشنایی با دیگ های چدنی

مونتاژ دیگ های فولادی

 

منبع: دستنامه کاربردی گرمایش، نشر نوآور، پیمان ابراهیمی۰ دیدگاه