طراحی تاسیسات بیمارستان (بخش پنجم:معیارهای طراحی)

۵ ماه قبل ۱۹۴ ۰

بیمارستان عمومی مراقبت‌های ویژه دارای هفت قسمت اصلی است که در این بخش به کاربرد این فضاها و الزامات طراحی آنها می‌پردازیم.

1- عمل جراحی و مراقبت ویژه

2- پرستاری 

3- بخش‌های فرعی

4- بخش اداری

5- تشخیص و درمان 

6- استریل و انبار

7- خدمات 

عمل جراحی و مراقبت‌های ویژه

هیچ یک از بخش‌های یک بیمارستان به اندازه‌ی اتاق عمل، نیاز به کنترل دقیق شرایط محیطی ندارند. سیستم‌های سرویس دهنده به اتاق عمل، از جمله سیستوسکوپی و اتاق شکستگی، نیازمند طراحی دقیق برای به حداقل رساندن تمرکز ارگانیسم‌های موجود در هوا می‌باشند. بیشترین مقدار باکتری‌های موجود در اتاق عمل ناشی از فعالیت‌های اعضای تیم جراحی در حین عمل می‌باشد. در حین یک عمل جراحی، بیشتر اعضای تیم، نزدیک میز جراحی هستند و باعث ایجاد شرایط نامطلوب تجمع آلاینده‌ها در این منطقه‌ی بسیار حساس می‌شوند. سه طبقه‌بندی مجزا برای بخش‌های مراقبت جراحی کلاس A، B و C وجود دارد: 

جراحی کلاس A شامل عمل‌های جراحی جزیی با بی حسی موضعی و بدون آرام بخش قبل از عمل، می‌باشند. 

جراحی کلاس B شامل عمل‌های جراحی جزیی یا کلی مرتبط با آرام بخش دهانی یا تزریقی درون وریدی، یا انجام شده با دادن مسکن به بیمار می‌باشد. 

جراحی کلاس C شامل عمل‌های جراحی کلی است که نیازمند بیهوشی موضعی یا کلی و یا تقویت بخش‌های حیاتی بدن می‌باشند. 

اتاق عمل 

مطالعات گذشته روی دستگاه‌های توزیع هوای اتاق عمل و مشاهدات تاسیسات اتاق‌های تمیز صنعتی، نشان می‌دهد که دریافت هوا از سقف، با یک حرکت رو به پایین به سمت چند دهانه‌ی اگزاست/برگشت واقع در پایین دیوارهای مقابل، احتمالا موثرترین الگوی حرکت هوا برای حفظ تمرکز آلاینده‌ها در یک سطح قابل قبول است. ترکیبی از موقعیت‌های مرتفع و پایین دهانه‌های اگزاست می‌تواند بهتر از حالتی که همه بالا یا همه پایین قرار گیرند، کار کند، با هوای ورودی در سرعت 0. 13m/s تا 1. 8 از یک جریان ورقه‌ای غیرمستقیم سقفی. اتاق‌های عمل معمولا کمتر از 8 الی 12 ساعت در روز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای صرفه‌جویی در انرژی، سیستم تهویه مطبوع باید امکان کاهش هوای ورودی به بعضی یا همه‌ی اناق‌های عمل را در صورت امکان فراهم کند.فشار مثبت فضا باید در حجم‌های کاهش یافته‌ی هوا حفظ شود تا از شرایط استریل اطمینان حاصل گردد. زمان لازم برای اینکه یک اتاق غیرفعال دوباره قابل استفاده ود باید در نظر گرفته شود. 

یک سیستم اگزاست هوا یا سیستم خلاء ویژه باید برای حذف اثر گازهای بیهوشی در نظر گرفته شود. سیستم‌های خلا پزشکی برای حذف گازهای بیهوشی غیر قابل اشتعال استفاده شده اند(استاندارد NFPA99). یک یا چند خروجی می‌تواند در هر اتاق عمل قرار گیرد تا شلنگ دستگاه بیهوشی را وصل کند. با وجود این که نتایج خوبی از تصفیه هوای اتاق عمل از طریق تابش، گزارش شده است، ولی این روش به ندرت استفاده می‌شود. دلایل این امر می‌تواند نیاز به طراحی ویژه برای نصب، مسایل ایمنی برای بیماران و کارکنان، مانیتورینگ مستمر بهره وری لامپ و تعمیر و نگهداری باشد. 

طراحی تاسیسات بیمارستان

شرایط زیر برای اتاق‌های عمل، کاتتریزاسیون، سیستوسکوپی و شکسته‌بندی توصیه شده اند: 

1.نقاط تنظیم دما و رطوبت نسبی باید توسط کارکنان جراحی قابل تنظیم باشد. سیستم‌ها باید قادر به حفظ دمای فضا در انتهای پایین بازه (17℃) برای فرآیندهای تخصصی مانند جراحی قلب باشند. جدول 3 محدوده‌های دمایی قابل تحمل را لیست می‌کند؛ با این حال، این موارد به عنوان محدوده‌های کنترل دینامیکی در نظر گرفته نشده‌اند. تجهیزات سرمایشی کمکی باید در نظر گرفته شوند اگر این دمای پایین بر مصرف انرژی بخش‌های اطراف اثر منفی بگذارد. 

2.فشار هوا باید با تامین هوای اضافی، نسبت به هر اتاق مجاوری مثبت نگه داشته شود. 

3.یک دستگاه نشان دهنده‌ی اختلاف فشار باید نصب شود تا اجازه‌ی خواندن فشار در اتاق‌ها را بدهد. عایق کاری خوب تمام منافذ دیوار، سقف و کف و درزبندی محکم درب‌ها برای حفظ فشار قابل خواندن ضروری است. 

4.دستگاه‌های نشان دهنده‌ی رطوبت و دما باید به منظور مشاهده‌ی آسان نصب شوند. 

5.کل نصب باید مطابق استاندارد NFPA99 باشد.

6.نرخ‌های کلی تعویض هوا باید بر اساس روشنایی و تجهیزات باشد(مانند گرم کننده‌های پتو و ملحفه، تجهیزات فیبرنوری، کنسول‌های رباتیک). اتاق‌هایی با تعداد زیاد تجهیزات الکتریکی 30 تا 35 بار در ساعت تعویض هوا دارند. 

طراحی تاسیسات بیمارستان

ICU عمومي

طراحي اين اتاق مشابه با اتاق مراقبت از بيماران است با اين تفاوت كه نرخ تعويض هواي بالاتري دارد. از خروجي‌های گروه E,A استفاده كنيد. استفاده از گرمايش تشعشي فين تيوب مجاز نيست. اتاق ICU كه يك اتاق AII هم محسوب می‌شود بايد بر اساس استانداردهاي اتاق‌های AII طراحي شود. 

مراقبت ويژه جراحات(بخش سوانح و سوختگي)

اين نوع اتاق نيازمند كنترل دقيق رطوبت است. سطح رطوبت نسبي (RH) را در محدوده 60% -40 نگه داريد. سرعت هوا در سطح بستر بيمار بايد زير (0. 25m/s) 50fpm باشد. در سراسر فضا، جريان هوا به صورت يك جهته پخش شود. از ديفيوزرهاي سقفي گروه E و فيلتر هپا درون ديفيوزر استفاده كنيد. از برگشت كنار ديواري با ارتفاع كم استفاده كنيد. اتاق بايد هميشه فشار مثبت نگهداشته شود. 

مراقبت ويژه نوزادان

در الگوي انتقال هوا بايد از سرعت بيشتر از (0. 25m/s) 50fpm در سطوح ايزوله پرهيز شود. از خروجي گروه E,A استفاده كنيد. از گرمايش تشعشعي فين تيوب استفاده نكنيد. برگشت در ارتفاع پايين وكنار ديوار قرار بگيرد. 

اتاق معاينه

اتاق معاينه معمولاً نرخ تعويض هواي بيشتري از اتاق نگهداري از بيماران دارد. اين كار به منظور سرمايش مناسب اتاق انجام می‌شود. محل قرار گيري رفت و برشت در اتاق تروما خيلي مهم نيست ولي دستگاه توزيع بايد طري قرار بگيرد كه فضا را كاملاً بشويد، خروجي‌های هوا می‌توانند از هر گروهي استفاده شوند. 

اتاق نگهداري از قالب گچ گيري (Cast room) 

تهويه خاص و تخليه مناسب از الزامات اين اتاق هستند و اين به دليل غلظت بالاي گرو و خاك پلاستر در هواست و بايد فضا فشار منفي باشد. امروزه بيشتر قالب‌های گچ گيري، از الياف شيشه و رزين اپوكسي ساخته می‌شوند. اين اتاق‌ها به دليل وجود گازهاي فرار در آن، احتمالاً نيازمند تخليه خاص هستند. از بخش اورژانس درمورد جنس اين مواد قالب گچ گيري بپرسيد. 

واحد پرستاري روانپزشكي

اين فضا نيازمند توجه خاص و كنترل سطح صدا است. اين فضا احتمالاً نيازمند ديفيوزرهاي امنيتي می‌باشد. از مسئولان بخش درباره چگونگي محافظت از بيماران پرسش كنيد. 

ورزش درماني

درماياين فضاها بايد پايين‌تر از ساير بخش‌ها باشد، بنابراين احتمالاً استفاده از يك ترموستات ضروري خواهد بود. 

شغل درماني

اين بخش‌ها اغلب داراي آشپزخانه وگاراژهايي براي كار است كه نيازمند تهويه خاص هستند. 

واحد كارديولوژي

از تجهيزاتي كه ممكن است با دستگاه‌های RF تداخل كنند، پرهيزكنيد. اين اتاق‌ها ممكن است به دليل وجود مانيتورها، ونتيلاتورها و پوش‌های گرمايي، بار سرمايشي نامتعارفي داشته باشند. 

 بخش جراحي

اتاق عمل به عنوان فضايي بسيار خاص در اماكن بيمارستاني به حساب می‌آيد. محيط اتاق عمل در ميان بخش‌های درماني بيماران بيمارستان منحصر به فرد است. اين بخش جايي است كه بيماران، به نسبت جاهاي ديگر در معرض خطرات بيشتري قرار می‌گيرند. محيط احتمالاً مخاطرات و خطراتي را براي كادر و بيمار ايجاد می‌كند. 

1.ميكروارگانيسم‌های هوايي ايجاد شده در اتاق عمل

2.ميكروارگانيسم‌های هوايي كه به واسطه تهويه و نفوذ به داخل اتاق وارد می‌شوند. 

بخش جراحي در برگيرنده اتاق عمل است كه نيازمند فضايي استريل، هواي رفت پاك است و آماده‌سازی قبل از عمل و بهبوود و مراقبت‌های پس از عمل در آن انجام می‌شود. (واحد مراقبت پس از بيهوشي يا PACU) كاربرد متداول مفهوم OR اغلب در برگيرنده اتاق جراحي و حوزه‌های حمايتي فوق الذكر است. در برخي بيمارستان‌ها فضاهاي ديگرا مانند رختكن، اتاق استراحت پزشكان، ميز كنترل، اتاق بيهوشي و حتي اتاق انتظار جراحي هم به مفهوم OR اضافه می‌شوند، هر چند محيط خاص OR به بخش جراحي محدود می‌شود. 

طراحی تاسیسات بیمارستان

اهداف كلي OR

جراحان می‌خواهند كه هواي اتاق عمل به اندازه كافي تميز باشد تا باعث وخيم‌تر شدن آلودگي زخم بيماران نشود و دما و رطوبت قابل تحملي داشته باشد تا محيط كاري مطلوب براي تيم جراحي و محيط مناسب براي بيماران فراهم شود. جراحان احتمالاً رطوبت بالا در اتاق عمل را با دماي بالا اشتباه می‌گيرند و خواستار دماي پايين‌تر اتاق خواهند بود، در حالي كه در حقيقت اين عدم راحتي به خاطر رطوبت بيش از حد است. 

اتاق عمل بايد نسبت به راهرو و مناطق مجاور، فشار مثبت باشد. صرف نظر از نوع اشغال فضا، اتاق بايد هميشه فشار مثبت حفظ شود. فشار مثبت بايد بين 10% و 15% از حجم هوا باشد. از ديفيوزرهاي سقفي با سرعت پايين و حجم جريان بالاي خروجي استفاده كنيد كه جهت ثابت و نوسان كم (اختلاط كم) را حفظ كند. اين كار باعث كاهش احتمال آلودگي زخم‌های جراحي و هزينه‌ها می‌شود. برگشت‌ها در ارتفاع پايين و كنار ديوار نصب شوند. و تنها از خروجي‌های گروه E سقفي استفاده كنيد. (معمولا 3/2 برگشت از 30 سانتي متري كف 3/1 برگشت از 30 سانتي متري سقف انجام می‌گيرد). 

پارامتر كليدي طراحي در توزيع جريان هوا، حفظ سرعت پايين و كافي در بخش جراحي است كه دفع ذرات معلق حاصل از زخم‌های جراحي در هوا انجام می‌شود. سرعت در سطح ديفيوزرها نبايد بيش از fpm 30 باشد. نبايد بيش از 80% هواي رفت توسط سيستم هوارسان برگردانده شود. دو مرحله فيلتراسيون فراهم كنيد. MERV8 وMERV15. 

با استفاده از ترموستات در رطوبت سنج سطح رطوبت و دما را كنترل كنيد. هر دوي ترموستات و روبت سنج بايد توسط كاركنان اتاق عمل و در تمام طيف دما و رطوبت موجود قابل استفاده باشد. ازرطوبت زن‌های كانالي با كانال استنلس استيل (فولاد ضد زنگ) و تخليه كندانس استفاهد كنيد. 

برخي از مراجع، سيستمي را الزام می‌كنند كه شرايط محيطي بر اساس طيف دما و رطوبت فهرست شده در جدول (1-4) باشد. 

براي مثال دماي 68ºF (20ºC) و رطوبت (RH) 30% تا 60% بدون در نظر گرفتن شرايط محيط. جريان هوا بايد جهت دار و از مناطق تميز (شروع از بالاي زخم) به سمت مناطق آلوده‌تر (مناطق پايين اتاق) باشد. سيستم پاك كننده گاز بيهوشي، در هنگام استفاده از گاز بيهوشي ضروري است. 

اگزاست‌های پاك كننده گاز محلي می‌توانند انشعابي از سيستم وكيوم پزشكي يا يك سيستم مجزاي كانل كشي شده فشار پايين باشند. 

ريكاوري و مراقبت‌های بعد از عمل

اين فضاي بخش جراحي بايد تصفيه مشابهي با بخش OR داشته باشد. ان‌ها بايد به نسبت راهرو فشار مثبت باشند. فضاهايي مانند مراقبت‌های قبل و بعد از عمل (ريكاوري) داراي بار تجهيزات بالايي هستند. 

با استفاده از ديفيوزرهاي گروه A سقفي و رعايت نرخ جريان هوا منطبق با جدول (1-4)، اختلاط هواي مناسبي را در اين فضا به وجود آوريد. 

استريليزه كردن

اتاقهاي استريل، اتاق‌های استريل تشعشعي، يا اتاق‌های ديگري كه استريليزه كننده در آنها وجود دارد بايد براي حفظ فشارمنفي به نسبت همه فضاهاي مجاور، اگزاست (تخليه هوا) شوند. استفاده از اطلاعات سازنده براي بدست آوردن بهره حرارتي استريل كننده‌ها استفاده كنيد. 

دريچه اگزاست را مستقيماً بالاي در استريل كننده قرار دهيد تا تمامي بخارات را تخليه كند. 

جراحي چشم

محيط خاصي براي ميكروسكوپ‌ها لازم است. جراحي چشم نيازمند سرعت هواي مشخص در سطح چشم می‌باشد. درارتفاع سر بيمار هوا را زير (0. 25 m/s) 50fpm نگه داريد. ميكروسكوپ‌ها نيازمند مهاركافي براي حذف ارتعاشات هستند. اين انكرها (مهارها) می‌توانند باعث مسدود شدن جريان هوا شوند. 

جراحي قلب

پيش بيني لازم براي تجهيزات و كاركنان بيشتر در عمل‌های قلبي عروقي انجام دهيد. اتاق جراحي به طور كالي بزرگتر از اتاق‌های عمومي در نظر گرفته می‌شود. يك اتاق پمپاژ با دسترسي مستقيم معمولاً در مجاورت اتاق جراحي قلبي عروقي تعبيه می‌شود. به علت وجود تردد زياد بين اين دو اتاق، كيفيت هوا در اتاق پمپاژ برابر با OR مجاور در نظر گرفته می‌شود. 

در برخي عمل‌های قلبي، جراحان احتمالاً درخواست می‌كنند كه دماي اتاق به سرعت پايين‌تر از نرخ معمول 68ºF (20ºC) و تا دماي 60 درجه فارنهايت پايين بيايد يا ممكن است لازم باشد كه دماي اتاق به سرعت تا 87 درجه فارنهايت (25. 6ºC) در برخي عمل‌ها بالا برود. به علت برق لازم براي انجام اين تغييرات سريع، از سيستم‌های سرمايشي و گرمايشي كمكي استفاده می‌شود. 

كويل‌های سرمايشي كمكي می‌توانند براي سرمايش چنين اتاق هايي مورد استفاده قرار بگيرند. چنين كويل هايي ممكن است نيازمند محلول آب – گليكول براي كار در زير نقطه انجماد آب باشند تا دماي هواي لازم را فراهم آورد. 

جراحي مغز

اتاق عمل در جراحي مغزي به طور معمول به بزرگي اتاق‌های جراحي ارتوپدي و جراحي قلبي است. در واقع، در بسياري از بيمارستان‌ها از يك اتاق OR بزرگ براي انجام هر سه نوع عمل جراحي نام برده شده استفاده می‌كنند. خصوصيات هوارسان بخش جراحي ارتوپدي، قلبي عروقي و مغز و اعصاب تقريباً مشابه هم است. استفاده از ريل‌های سقفي براي نصب دستگاه‌ها (مثلاً ميكروسكوپ) پيشنهاد نمی‌شود زيرا اين دستگاه‌ها هنگام حركت روي سقف محيط استريل اتاق را به هم ميزنند. نحوه پيشنهادي نصب ميكروسكوپ بالاسري، استفاده از يك پوسته متصل به سقف است كه بازويي دارد كه مكان ميكروسكوپ را تغيير می‌دهد. 

جراحي با ليزر

هر عملي كه ذرات معلق در هوا توليد می‌كند (مانند دود ناشي از جراحي با ليزر) بايد مستقيماً از نزديك‌ترين محل به منبع توليد ذرات، تخليه شود. سيستم بخار محلي اغلب در بر گيرنده لوله‌های انعطاف پذيري است كه برخي اوقات به آن تخليه لوله اي (Snorkel exhaust) می‌گويند. 

ارتوپدي

جراحي ارتوپدي نيازمند اتاق و فضاي بزرگ است و نرخ جريان هواي هپا فيلتر شده بالاتر از بهره گرمايي داخلي لازم دارد. اين فضا طيف وسيعي از دماها را تجربه می‌كند و بهره گرمايي داخلي بالايي به واسطه رفت و آمد افراد، چراغ‌ها و تجهيزات دارد. برخي جراحي‌ها جريان آرام يا سيستم‌های مشابه اتاق تميز (عمودي يا افقي) با نرخ جريان هواي بسيار بالا نياز دارند. مشكل توليد ذرات معلق در هوا كه در اتاق عمل به آن اشاره شد، در اتاق‌های ارتوپدي نيز به چشم می‌خورد. مطمئن شويد كه سرعت جريان در محل جراحي پايين است. 

پيوند عضو

در اتاق پيوند نگراني‌های تهويه بيشتر است. در حين پيوند عضو، زخم‌ها در بيشترين زمان بازند و براي انجام پيوند، سيستم ايمني افراد به طور مصنوعي مختل می‌شود. اين اتاق‌ها معمولاً بزرگ هستند و به دو قسمت تقسيم يم شوند: يك قسمت براي اهدا كننده و قسمت مجاور براي پذيرنده عضو در نظر گرفته می‌شود. اين اتاق‌ها بيشترين بهره گرمايي داخلي را به واسطه روشنايي، رفت و آمد مردم و تجهيزات داراست. تعداد افراد داخل اتاق می‌تواند به 12 نفر هم برسد علاوه بر دستگاه بيهوشي، اين اتاق نيازمند دستگاه‌های پمپ قلب و پوشش‌های گرمايي است. در حين عمل ممكن است لازم باشد تا دما سريعاً تا 65ºF (18. 3ºC)كاهش يابد. دماي دهش هواي 45ºF (7. 2ºC) يا كمتر براي رسيدن به اين دما پايين لازم است. معمولاً براي پايين آوردن دماي هواي دهش از كويل سرمايي مكمل استفاده می‌شود. 

 مركز تروما / اورژانس

اتاق‌های اورژانس

به عنوان يك نقطه ورود كنترل نشده در بيمارستان، ER موقعيت بالقوه تماس TB (در برخي مناطق جغرافيايي) محسوب می‌شود. منطقه انتظار ER نيازمند ملاحظات خاصي براي جريان جهت دار هوا و حجم نسبتاً بالا و كم ارتفاع اگزاست از كناره ديوار است. برخي از اتاق‌های ER داراي اتاقهاي گند زدايي بلافاصله بعد از ورود هستند كه نيازمند اگزاست مجزا می‌باشد. 

اتاق تروما

مفهوم اتاق تروما احتمالاً به اتاقي با دو استفاده متفاوت اشاره دارد. (فصل 2 و 3 و جدول (1-4) را مشاهده كنيد). سيستم تهويه مطبوع معمولاً هوا را به منظر بر آوردن بار سرمايشي ياالزامات استانداردها تامين می‌كند. هوا بايد به طور مستقيم بالاي تخت بيمار فراهم شود، و گريل‌های برگشت بايد در محيط اتاق جاگذاري شوند. برخي اوقات گريل‌های برگشت در جهت مخالف و در كف اتاق قرار می‌گيرند. اين طراحي براي ايجاد محيطي استريل در اطراف بيماران و كاركنان انجام می‌شود. اتاق بحران اغلب به اتاق‌های ديگر راه دارد. تنظيم فشار فضا ممكن نيست. از جريان جهت دار براي كنترل آلودگي استفاده كنيد. هوا بايد به سمت داخل اين اتاق‌ها حركت كرده و سپس به طور كامل تخليه شود. 

 تصوير برداري / راديولوژي تشخيصي

بخش تصوير برداري

گرماي ايجاد شده به وسيله اجزاي تجهيزات متفاوت، می‌تواند براي حفظ شرايط گرمايي به جريان هواي رفت و نرخ تعويض هواي جايگزين نيازمند باشد. در حالي كه اين توزيع بالاسري می‌تواند به كارگرفته شود، ملاحظات خاص بايد به موقعيت بيمار معطوف شود كه انحراف به حداقل برسد. اگر محافظ اصلي در طول سقف امتداد يافته است، محل دريچه‌ها هم احتمالاً نيازمند حفاظت هستند. 

MRI

نيازمنديهاي دما و رطوبت با وجود وسايل الكترونيكي زياد، تشديد می‌شود كه اين امر معمولاً نيازمند واحدهاي تهويه هوا به سبك اتاق‌های رايانه اي در اتاق تجهيزات است. افزودن كويل آب سرد كمي به واحد يكپارچه DX بهترين روش براي جبران افزايش مورد نياز است. تهويه MRI و فضاي دستگاه راديويي به وسيله سيستم تهويه مطبوع نرمال ساختمان انجام می‌گيرد. برخي سيستم‌های MRI نيازمند سيستم سرمايشي آب سرد براي مغنايس داخل آن هستند. همه ورودي‌های تاسيسات الكتريكي و مكانيكي شبكه‌های محافظ فركانس راديويي (RF) بايد با اتصالات دي الكتريك براي لوله كشي و اتصالات موج بر براي كانال كشي همراه باشند. دستگاه‌های هوايي در همه فضا بايد غير آهني بوده و معمولاً آلومينيومي هستند. تقريباً غير ممكن است كه طراحي اتاق MRI و فضاهاي پشتيباني آن را با نرخ تعويض هواي معمول و يا cfm برهر فوت مربع (L/s بر متر مربع) عمومي‌سازی كرد. 

سي تي اسكن

همانند بخش MRI اطلاعات منحصر به فرد مربوط به بخش سي تي اسكن و نرخ بهره حرارتي حداكثر بايد پايه طراحي قرار بگيرد. 

 ساير بخش‌ها

دياليز كليوي

به علت تمركز افراد و تجهيزات در اين بخش، تامين هوا در منطقه دياليز كليوي معمولاً بيشتر از اتاق نگهداري از بيماران می‌باشد. موقعيت ديفيوزر هواي رفت حايز اهميت است زيرا بيماران در صندلي‌های خم شده اي در طول درمان قرار می‌گيرند. سرعت هوا را در صندلي‌های درمان زير 50 fpm(0. 25 m/s) حفظ كنيد. شرايط محيطي در اين فضا بايد در اتاق بيماران مشخص باشد. در نظر بگيريد كه گرم كن تشعشعي سقفي را دقيقاً در بالاي ميز قرار دهيد. براي كنترل افراد هر بيمار از ترموستات استفاده كنيد. بيماران دياليزي اغلب بدني سرد دارند زيرا به مانند بيماران دچار كم خوني، به خاطر شرايط منحصر به فرشان بي تحرك هستند. كاركنان به طور معمول به خاطر جابجايي مداوم در طول منطقه درمان و مراقبت از بيماران گرمشان می‌شود. منطقه جداگانه كنترل براي ميز كاركنان در اين منطقه ارائه كنيد. 

بخش مثانه بيني (سيستو سكپي)

اتاق مثانه بيني ممكن است درمناطق مختلفي از بيمارستان قرار گرفته باشد. آنها ممكن است در بخش بيماران سرپايي يا در راديولوژي و يا در بخش جراحي قرار بگيرند. اين اتاق‌ها بايد ابتدا تهويه كافي داشته باشد تا بتوانند بار سرمايشي را به تجهيزات هدايت كنند. (كه احتمالاً در بر گيرنده تجهيزات فلورسكوپيك است). در صورتي كه اين اتاق در بخش جراحي قرار گرفته باشد بايد فشار مثبت باشد. در هر كجاي ديگر، اتاق احتمالاً بايد خنثي يا كمي منفي باشد. صرفنظر از محل قرار گيري اتاق با تخليه هوا به خارج، بو را كنترل كنيد. 

آندوسكوپي

محل آندوسكوپي احتمالاً نيازمند تجهيزات خاصي براي پاكسازي موضعي و انبار است. اين فضا بايد به نسبت همه فضاهاي مجار فشار منفي باشد. بايد هوا كاملاض به خارج تخليه شود. توزيع هواي بالا سري موسوم بايد با تامين هوا كه به طور مستقيم در بالاي ميز آندوسكوپي واقع شده و داراي دريچه‌های خروجي در محيط است به كار گرفته شود. 

فضاي مصاحبه

جريان هواي مستقيم از پشت كاركنان به سمت بيماران و تخليه از پشت بيماران انجام می‌شود. 

مناطق انتظار ملاقات كنندگان

منطقه را بر اساس موارد TB تشخيص داده نشده ارزيابي كنيد. اين فضا نيازمند نرخ تعويض هواي بزرگ و جريان جهت دار خارج ازمنطقه ميز پذيرش است. 

درمان تنفسي

اين فضا در بر گيرنده جمع آوري خلط سينه و انجام پنتامدين است كه هر دو آنها احتمالا نيازمند سيستم كلاهك تنفسي براي بيماران می‌باشد. اگر اين كلاهك استفاده شود، ممكن است كه با برگشت مجدد و فيلتر هپا و ونت به تخليه انجام شود. در طول طراحي از كاركنان درمانگاهي در رابطه با HIV و درمان دارويي آن سوال كنيد. 

تامين استريل مركزي

اين فضا يك اتاق تميز محسوب می‌شود، تهويه و فيلتر شده تا ارائه گر كيفيتي برابر با بخش جراحي باشد. اين فضا بايد به نسبت فضاي مجاور فشار مثبت باشد. در داخل و پيرامون استريل كننده‌های بخار و به طور خاص در بالاي درها بايد خروجي‌های هوا فراهم شود. 

ممكن است استريل كننده‌های گازي نيز استفاده شوند كه نيازمند تهويه ويژه چه به صورت مستقيم از استريل كننده يا از ETO هستند كه گاز را می‌سوزاند و به عنوان محصولات احتراق داغ عبور می‌دهد. در هر دو روش سيستم تخليه هواي ويژه معمولاً مورد نياز است. 

مديريت مواد

اين منطقه معمولاً در برگيرنده فضايي براي ذخيره‌سازی مواد خطرناك است كه نيازمند تهويه بيشتر است. 

سكوي بارگيري

سكوي بارگيري احتمالاً در برگيرنده فضاي انبار «كيف قرمز» است. اين مكان را يك فاضاي داراي خطر زيستي در نظر بگيريد و تمامي هواي آن را تخليه كنيد. 

سردخانه اجساد و كالبد شكافي

فضاي نگهداري جسد نيازند فشار منفي و تحت پروتكل كنترل TB است. به دليل ارتبا با واحدهاي سرمايشي، بهره گرماي بيش از حد داخلي وجود دارد. هواي اين فضا بايد كاملاً تخليه شود و ارائه گر سرعت از50 تا 75 fpm (0. 25 – 0. 38m/s) بر روي ميز باشد. از گريل‌های تخليه كم ارتفاع كنار ديوار استفاده كنيد. تهويه هوا به خوبي بايد باعث كاهش سطح غلظت كلي در اتاق شود. از تخليه لوله اي هپا فيلتر شده براي گرد وخاك حاصل از استخوان‌ها استفاده كنيد. 

داروخانه

داروخانه احتمالاً در برگيرنده فضاي توليد دارو بوده و نيازمند طيفي از محي تميز از كلاس 10000 در فضاي كلي تا كلاس 100 در داخل هودهاي جريان آرام است. داروخانه ممكن است توليدات و محصولات پروتوشيميايي را نيز در بر گيرد. 

حوزه پردازش فيلم راديولوژي

بخش‌های مدرن راديولوژي در حال فاصله گرفتن از روش پردازش شيميايي فيلم راديولوژي هستند. پردازنده‌های جديد فيلم راديولوژي كه بيشتر شبيه دستگاه‌های فتوكپي بزرگ هستند نيازمند تهويه خاصي به جز براي خروج گرماي ايجاد شده نيستند. (توضيحات بيشتر را در لوح فشرده ضميمه ملاحظه كنيد). 

محل نگهداري فيلم راديولوژي

از رطوبت زن‌های ويژه براي محل نگهداري فيلم راديولوژي استفاده كنيد، رطوبت زن ممكن است قابل حمل يا كانال دار همانند بخش جراحي باشد. 

بافت شناسي

براي سيني‌های كشويي، ايستگاه مركز بافت شناسي و كلاهك‌های شيميايي، تخليه مناسب فراهم كنيد. اين مكان ممكن است در برگيرنده ميكروسكوپ باشد. ميز مركز بافت شناسي معمولاً نيازمند اتصال تخليه است. سطح روي كانتر نيازمند تخليه از روي ديوار می‌باشد. 

سلول شناسي

اين حوزه در برگيرنده كلاهك شيميايي است. 

خون شناسي

اين حوزه در برگيرنده يخچال‌های در برگيرنده محصولات خوني است. 

تجهيزات آلوده

تخليه هوا در اين فضا به مانند توالت در نظر گرفته می‌شود. هوا را از اتاق تميز مجاور در صورت امكان منتقل كنيد. 

 

لینک های مرتبط :

طراحی تاسیسات بیمارستان (بخش چهارم:کنترل دود و ایمنی جانبی)

 

نگارش: علیرضا اعتماد

منبع: کتاب Handbook ASHRAE Application (کاربردهای گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع)، مولف: پیمان ابراهیمی ناغانی، سید علیرضا ذوالفقاری، علیرضا اعتماد، نشر نوآور


۰ دیدگاه