بزرگداشت استاد غلامحسین صدری افشار

۶ ماه قبل ۲۲۰ ۰

در دومین سالگرد درگذشت استاد غلامحسین صدری‌افشار، یاد او را با انتشار این نوشته گرامی می‌داریم. ٢٨ فروردين ١٣٩٩ دومين سالگرد درگذشت زنده یاد استاد غلامحسين صدری افشار است؛ انسانی آگاه، كوشا ،صادق و پژوهشگری انساندوست و عدالت خواه؛ فرهنگ نويس، مترجم و ويراستاری بزرگ.

بی مهری ها و ناسپاسی ها هيچ گاه او را دلسرد نكرد و برجسته ترين استادان و پژوهشگران كشور مصاحبتش را مغتنم می دانستند و  نظراتش را معتبر می شمردند. او در پایان خودزندگينامه اش می نويسد: "... اينك همچنان عاشق مردم، ايران، صلح، آزادي، فرهنگ، دانش و كتابم و از هر آنچه مخل و مزاحم اينهاست؛ از جنگ، ستم، تبعيض، استبداد و بويژه نظام سرمايه داری كه منشأ همه اين بديهاست، بيزارم."

يادش گرامی و كارش ماندگار است.

"همه آفاق گرفته ست صدای سخنم

تو ازين طرف نبندی كه ببندی دهنم"

غلامحسین صدری‌افشار (۲۴ اسفند ۱۳۱۳ - ۲۸ فروردین ۱۳۹۷)، فرهنگ‌نویس و مترجم چیره‌دست روزگار ما و از همکاران وفادار  فصلنامه نگاه‌نو، در هشتادسالگی‌اش، برای نگاه‌نو گزارشی نوشت از «زندگی پرفراز و نشیبی» که گذرانده بود، زندگی‌نامه‌ای کم‌نظیر، با دقت و ایجاز فرهنگ‌نویسانه و بسیار خواندنی، نوشته‌ای جذاب که خواننده را، علاوه‌بر حوادث زندگی او، با جدیت و صراحت و خستگی‌ناپذیری و بسیاری از وجوه کم‌مانند شخصیتش نیز آشنا می‌کند.

گزارش یک زندگی، استاد غلامحسین صدری افشار، نگاه نو

استاد غلامحسین صدری افشار

یاد و راهش جاودان

 

تاریخ انتشار : 1399/01/28

گروه خبری DPEEG

۰ دیدگاه