طراحی سونای بخار

۶ ماه قبل ۳۴۱ ۰

سونای بخار اتاق گرم و بسیار مرطوبی با دمایی در حدود 40 تا 50 درجه سلسیوس و رطوبت نسبی 100% می‌باشد. بخار در مولد بخار با فشار 1.2 اتمسفر تهیه می‌شود و سپس در فضای سونا با حداکثر برد پرتابی 10 سانتی‌متر تزریق می‌گردد که برای جلوگیری از بروز سوختگی در کاربران بایستی بخار به صورت غیر مستقیم و ترجیحا به سوی کف اتاقک سونا تزریق شود که یکی از نواحی مناسب برای این کار زیر سکوها است و در این حالت نقطه تزریق بخار باید در ارتفاع 45 سانتی‌متری از کف قرار گیرد. مطابق شکل زیر در جدید ترین محصول شرکت Mr.steam دریچه‌هایی معرفی شده‌اند که به صورت خطی بوده و به پخش همسان بخار در محیط سونا می‌پردازد و با توجه به کوچک بودن به راحتی قابل تشخیص نمی‌باشد.

طراحی سونای بخار

 لازم به ذکر است میزان کیفیت پخش بخار یا همگن بودن آن رابطه مستقیم با تعداد دریچه‌های توزیع بخار دارد از این رو بخار توسط لوله استیل به محیط اتاقک سونا رسانده و سپس با سوراخ نمودن لوله و نصب نازل‌هایی از جنس برنج بخار توزیع می‌شود. گاهی برای بهبود برخی از مشکلات تنفسی به بخار عصاره برگ اوکالیپتوس اضافه می‌کنند. سونای بخار نیز مشابه سونای خشک الزاما باید مجهز به تجهیزات کنترلی دما و رطوبت نسبی باشد و در واقع مدت زمان تزریق بخار نیز از فرمانهای صادر شده از این تجهیزات تعیین می‌گردد.

مهمترین مشخصه اتاق سونای بخار مقاوم بودن آن در برابر رطوبت است. از این رو این اتاق باید مجهز به عایق رطوبتی و یا از جنس‌های ضد آب نظیر شیشه یا کاشی باشد. درب اتاق سونای مرطوب باید به گونه‌ای ساخته شود که بخار را از خود عبور ندهد، قابلیت قفل شدن نداشته باشد و به هر دو طرف قابل باز شدن باشد. در شکل زیر نمونه‌ای از سونای بخار خانگی نشان داده شده است.

طراحی سونای بخار

 

از نقطه نظر ابعاد و معماری همانند سونای خشک ، سونای بخارمعمولا به شکل مکعب ساخته می‌شود که بهتر است برای استفاده بهینه از فضای سونا گوشه‌های آن تیز ساخته نشود. سقف اتاق سونای بخار به صورت شیبدار ساخته شده و به ازای هر کاربر 1 متر مربع مساحت در نظر گرفته می‌شود. در نظر گرفتن کفشوی در سونای بخار الزامی است. ارتفاع این اتاق 2.15 متر است و طول نیمکت به ازای هر نفر در حالتی که قرار بر نشستن افراد باشد 60 سانتی‌متر و در حالتی کاربران مجاز به در دراز کشیدن باشند 1.8 متر به ازای هر نفر در نظر می‌گیرند. لازم به ذکر است بزرگتر در نظر گرفتن اتاق سونای بخار سبب بزرگتر شدن سایز مولد بخار و بالا رفتن دبی سوخت مصرفی می‌شود.

توصیه می‌شود برای کاربران پس از استفاده از سونای بخار، حمام در نظر گرفته شود. اگرچه سونای خشک سبب تعریق شدید و در نتیجه دفع سموم بدن می‌شود ولی از نقطه نظر پزشکی سونای بخار بر سونای خشک ارجحیت دارد. در سونای بخار از آنجایی که هوا در حالت اشباع است عرق روی پوست تبخیر نمی‌شود؛ بنابراین افزایش دمای بدن در سونای بخار بیشتر از سونای خشک است به گونه‌ای که دمای بدن به حدود 39 درجه سلسیوس می‌رسد از این رو سیستم گردش خون بیشتر تحریک می‌شود و گلبول‌های سفید بیشتری در خون تکثیر شده که این حالت سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود سونای بخار برای سرماخوردگی، سینوزیت، برونشیت، آسم یا گرفتگی گلو، تورم مجاری مخاطی و تنگی نفس بسیار مفید است.

مولد بخار

مولد بخار در خارج از اتاق سونا وجود دارد و بخار تهیه شده توسط لوله‌های رابط که باید به خوبی عایق کاری شوند به داخل اتاق سونا تزریق می‌شود. جنس لوله‌های رابط از استیل می‌باشد. در شکل زیر روش نصب تاسیسات حرارتی سونای بخار ساخت شرکت Mr.steam  نشان داده شده است.

طراحی سونای بخار

 

طراحی سونای بخار

 

انتخاب مولد بخار طبق مواردی که کارخانجات سازنده در کاتالوگ محصولات خود عنوان می‌کنند صورت می‌گیرد. مولد بخار باید به گونه‌ای انتخاب شود که در مدت زمان حداکثر 20 دقیقه فضای اتاق را از نقطه نظر دما و رطوبت نسبی، قابل بهره برداری نماید. در صورتی که زمان راه اندازی بیش از این به طول بیانجامد، به این نتیجه می‌رسیم که توان مولد بخار کمتر از میزان مورد نیاز است. در شکل زیر یک مولد بخار سونا ساخت شرکت Mr.steam نشان داده شده است.

MR Steam

 

توان یک مولد بخار بر حسب kW بیان می‌شود، که معرف مقدار انرژی تبدیل شده به حرارت برای غلبه بر انرژی نهان، تبخیر آب بر واحد زمان است. انتخاب مولد در نهایت برحسب حجم معادل اتاق سونا انجام می‌گیرد. حجم معادل حاصلضرب حجم واقعی اتاق در ضرایب تصحیحی است که از پارامترهایی همچون جنس دیوار اتاق سونا، تعداد دیوارهای مرتبط با هوای خارج، دمای طرح خارج و وجود نورگیر به وجود می‌آید. در جدول زیر کاتالوگ شرکت Mr.steam در مورد انتخاب مولد بخار برای سونای بخار نشان داده شده است. 

طراحی سونای بخار

 

روش شرکت Mr. Steam برای محاسبه حجم معادل اتاق سونا

برای محاسبه حجم اتاق سونا شرایط فیزیکی سونا نیز دارای اهمیت می‌باشد. بعضی از شرایط باعث اعمال بار اضافه‌ به سونا شده و در نتیجه نیاز به انتخاب دستگاه مولد بخاری با توان بیشتر می‌باشد. با توجه به این که انتخاب دستگاه مولد بخار بر اساس حجم سونا صورت می‌گیرد، در نتیجه نیاز است تا با توجه به شرایط درصدی به حجم حقیقی سونا افزوده شود و دستگاهی با توان مناسب انتخاب گردد. مقدار افزایش حجم بر اساس شرایط در جدول زیر ذکر شده است. برای انتخاب مولد بخار مناسب، نیاز است تا با افزودن مقدار ذکر شده به حجم واقعی سونا حجم معادل محاسبه شده و بر اساس آن انتخاب مولد بخار صورت گیرد.

Steam-Shower-9.png

 

نگارش : علیرضا اعتماد

منبع: مرجع کاربردی استخر سونا و جکوزی، نشر نوآور، پیمان ابراهیمی ناغانی


۰ دیدگاه