ساختمان های سبز و انرژی صفر (بخش سوم:رویکردهای جایگزین در صفر انرژی خالص)

۶ ماه قبل ۱۸۵ ۰

ساختمانهای صفر انرژی منفصل از شبکه 

ساختمانهای صفر انرژی جدا از شبکه برای کاربردهای خاص منظور می­شود و به همین علت می تواند دشوار و اغلب برای دستیابی به یک ساختمان تجاری صفر انرژی غیر عملی باشد. با این حال، در مواردی که خدمات معمولی غیرممکن یا بسیار پر هزینه هستند تا بتوانند به سایت یک پروژه برسند، راه حل خارج از شبکه ممکن است بسیار مناسب باشد. 

ساختمانهای صفر انرژی متصل به شبکه 

رویکرد صفر انرژی متصل به شبکه بیشتر به دلیل طبیعت پویا و متغیر انرژی تجدید­پذیر در محل است، چون ممکن است زمانی که تولید انرژی تجدید­پذیر صورت می­گیرد  کمتر از نیاز مصرفی ساختمان باشد و ساختمان نیاز به ذخیره­سازی داشته باشد. علاوه بر این، ساختمان­های صفر انرژی خالص متصل به شبکه ممکن است نیاز به انرژی مضاعف برای سیستم های انرژی تجدید پذیر برای کنترل پیک بار داشته باشد، از این رو  ظرفیت تولید انرژی از منابع تجدید­پذیر و ذخیره آن در محل باید با دقت بیشتری مدیریت شود، زیرا ظرفیت تولید و ذخیره سازی اضافی هزینه های قابل توجهی دارد. 

ساختمانهای صفر انرژی ناتمام

تعدادی از ساختمانهای صفر انرژی هم وجود دارد که اهداف واقعی و عملی این ساختمانها را برآورده نمی­کنند، اما با اهداف مشابه و مصرف بسیار پایین انرژی و با زیربنای قابل توجهی از سیستم­های انرژی تجدیدپذیرحاصل می­شوند. ساختمان­های صفر انرژی ناتمام، در حالی که فاقد اعتبار کامل برای رسیدن به هدف خالص صفرانرژی هستند، با اینحال دستاورد­های قابل توجهی به شمار می­روند، زیرا همانطور که شامل فرایند یکپارچه برای توسعه هستند، منجر به مزایای مشابه زیادی می شوند.

ساختمانهای صفر انرژی نزدیک صفر

هدف صفر انرژی خالص چالش برانگیز است. این هدف یک معیار مطلق دارد و باید سال به سال بررسی شود و با یک عامل مطلق همچون صفر، یا محقق می­ شود یا نمی ­شود. این به این معناست که نزدیک شدن به خالص صفر نیز از ارزش بالایی برخوردار است، و نرسیدن به صفر مطلق نباید یک شکست تلقی گردد. ساختمان هایی که در هر سال به این وضعیت نزدیک می شوند یا در دستیابی به این وضعیت ناکام می­مانند، باید به عنوان ایفا کنندگان برجسته این نقش شناخته شوند. به همین دلیل برخی از متخصصان این صنعت این ساختمان ها را، ساختمانهای صفر انرژی نزدیک به صفر نامیده ­اند.

ساختمان های ساخته شده جهت تبدیل شدن به صفر انرژی در آینده

این نوع از ساختمان ها، ساختمانهایی هستند که از منظر انرژی عملکرد فوق العاده بالایی دارند که به میزان قابل توجهی از کارایی می رسند و می ­توانند به راحتی با افزودن منابع انرژی تجدید­پذیر در اینده به صفر انرژی تبدیل شود (مانند پنلهای خورشیدی و ...) .کلیت این نوع ساختمان به این شکل است که طراحی ان همراه با سیستم­های تجدیدپذیر صورت می­گیرد ولی به دلایل تامین مشکلات مالی ، می­توان در اینده این سیستم­ها را با ساختمان ادغام کرد. این بدان معنی است که این سیستم­ها باید برای براوردن هدف صفر انرژی و نصب ان برنامه­ریزی شوند و ساختمان باید برای ادغام سیستم­های جدید از طریق اماده­سازی و نصب زیرساخت­های لازم مانند خطوط انتقال، سطح اشغال تجهیزات و ظرفیت انها طراحی شود. حتی با وجود عدم امکان نصب این سیستمها در ابتدا، این بناها از ارزش بالایی برخوردار هستند.

ساختمان انرژی صفر، ساختمان سبز

ساختمان آماده شده برای صفر انرژی خالص شدن در دنور، کلرادو، با فضای سقف باز جهت نصب سیستم فتوولتائیک در آینده (منبع : www.rnldesign.com)

 

صفر انرژی برای ساختمانهای بزرگ همچون مجتمع­های چند طبقه و دانشگاهها

گاهی اوقات مقیاس صحیح برای برای صفر انرژی بودن، فقط ساختمان یک طبقه نیست، بلکه ساختمانهای چند طبقه با راه­حل های صفر انرژی است که هر کدام شرایط گوناگونی دارند که می تواند سودمند باشد. هر ساختمان دارای موانع و چالشهای مخصوص به خودش برای دستیابی صفر انرژی هست، به عنوان مثال ممکن است ساختمانی دارای شدت مصرف انرژی بالا باشد واز طرفی فاقد سقف یا محدوده مناسب برای نصب سیستم­های انرژی تجدیدپذیر مانند فتوولتائیک باشد. دسته بندی  ساختمان های مجاور با هم امکان عبور از  این موانع را به ساختمان می­دهد به این ترتیب که یک ساختمان با شدت مصرف انرژی  بالا می تواند با ساختمان های مجاور با شدت مصرف انرژی پایین­تر همسایه باشد؛ و منطقه قابل دسترس برای نصب سیستم های انرژی تجدید پذیر را به  اشتراک بگذارند. 

ساختمان انرژی صفر

محوطه صفر انرژی خالص که برای شهرداری ساکرامنتو برنامه ریزی شده است، از فتوولتائیک های رد یاب تک محور در طول پارکینگ اصلی استفاده شده است. (منبع : www.rnldesign.com)

 

در این رویکرد اغلب، محدوده پروژه شامل ساختمان­های متعدد نیست و فرصت خوبی برای تأثیرگذاری در برنامه ریزی استراتژیک آینده و ارزیابی ساختمان­های همسایه موجود برای نوسازی و امکان پذیر شدن هدف صفر انرژی فراهم می­نماید. برنامه ریزی شهری و پروژه­های طراحی شهری برای جوامع، محله ها یا شهرها همچنین می­توانند از مزایای استفاده از رویکرد صفر انرژی بهره­مند شوند. در واقع، برنامه ریزی برای انرژی و انرژی های تجدید پذیر در این مقیاس می تواند مزایای بسیاری را به دست آورد و در نظر گرفتن مزایای اقتصادی این مقیاس ، تمام ساختمان­ها در این طرح می تواند موقعیت صفر انرژی را به دست آورد. به این ترتیب،یک ناحیه خالص صفر انرژی ایجاد می شود. سیستم­های انرژی تجدید پذیر در مقیاس وسیع، مانند مزارع خورشیدی و مزارع بادی محلی، فرصت های بزرگی برای پیشرفت بزرگ در این رویکرد هستند. هنگامی که به انرژی خالص صفر در مقیاس جامعه نگاه می کنید، فرصتی برای نگاه کردن به انرژی خالص صفر در یک محدوده بزرگتر حاصل می­شود که  این می تواند شامل محاسبه انرژی برای حمل و نقل در ارتباط با جامعه و انرژی مرتبط با زیرساخت های جامعه و انرژی صنعتی علاوه بر انرژی مرتبط با عملیات ساخت و ساز باشد.

zero-energy-building-17.png

شهر گرینزبورگ، کانزاس پس از ویران شدن توسط گردباد در سال 2007، با گ از نوع پلاتین و تکیه بر انرژی باد بازسازی گردید. نمای داخلی از مدارس جدید به سمت توربین بادی (منبع : www.usatoday.com)

 

لینک های مرتبط :

ساختمان های سبز و انرژی صفر (بخش اول)

ساختمان های سبز و انرژی صفر (بخش دوم:بررسی کلی و طبقه بندی ساختمان های انرژی صفر)

 

نگارش : نسرین میرزازاده اصل

۰ دیدگاه