آزمون نظام مهندسی چیست

۶ ماه قبل ۲۳۰ ۰

آزمون نظام مهندسی ساختمان، امتحانی است که همه ساله از سوی دفتر مقررات ملی ساختمان از اعضاء نظام مهندسی ساختمان برای ارزشیابی مهندسان به منظور اعطا پروانه اشتغال پایه ۳ به کار مهندسی برگزار می شود.

شرایط شرکت در آزمون

برای شرکت در آزمون، نیاز به داشتن مدرک مهندسی (کارشناسی)، از یکی از هفت رشته عمران، معماری، برق، مکانیک، ترافیک، شهرسازی و نقشه برداری است. همچنین، افراد بعد از گذشت ۳ سال از مدرك كارشناسی یا ۲ سال از مدرك كارشناسی ارشد و یا ۱ سال از مدرك دكترای خود می توانند در آزمون نظام مهندسی شركت كنند. البته افرادی که دارای مدرک کاردانی پیوسته هستند، هر پنج سال از تاریخ مدرک کاردانی شان، معادل یک سال کارشناسی محسوب می شود. براساس تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسي و كنترل ساختمان جدول كد رشته‌هاي مختلف و نوع پروانه اشتغال بكار (اعم از اصلي يا مرتبط) براساس عنوان مدرك تحصيلي دانشگاهي و آخرين مصوبات كميسيون هم ارزي رشته‌ها از دفتر سازمان‌هاي مهندسي و امور بين‌الملل وزارت مسكن و شهرسازي به كليه سازمان‌هاي نظام‌ مهندسي ساختمان استان‌ها به شرح زير ابلاغ شده که داوطلبان باید با تطبیق آن با مدرک خود اقدام به ثبت نام در آزمون نمایند. برای آزمون نیاز به پایان خدمت نبوده و قبولی ۴ سال اعتبار داشته و داوطلبان می توانند تا ۴ چهار سال بعد از قبولی پایان خدمت یا معافیت خود را آماده کنند اما حتما سنوات لازم برای سابقه کار را باید داشته باشند. آزمون تک مرحله ای بوده و مصاحبه و گزینش ندارد.

 رشته و گرایش های آزمون

این آزمون در هفت رشته اصلی برگزار می شود:

1. عمران؛ در سه گرایش: محاسبات، نظارت و اجرا

2. معماری؛ در سه گرایش: طراحی، نظارت و اجرا

3. تاسیسات برقی؛ در دو گرایش: طراحی و نظارت

4. تاسیسات مکانیکی؛ در دو گرایش: طراحی و نظارت

منابع آزمون نظام مهندسی مکانیک

اطلاعات کاربردی آزمون نظام مهندسی مکانیک

5. ترافیک

6. شهرسازی

7. نقشه برداری

برای هر صلاحیت آزمون مجزا برگزار شده و طبیعتا باید به صورت مجزا ثبت نام انجام شود. هیچکدام از صلاحیت ها پیش نیاز دیگری نیستند و در صورتی که مدرک تحصیلی اجازه دهد، می توان در همه صلاحیت های یک رشته به صورت همزمان شرکت کرد.

چگونگی پذیرش

به جز آزمون نظام مهندسی طراحی معماری، بقیه آزمون ها به صورت تست های چهار گزینه ای برگزار می شود. این آزمون ها به صورت رقابتی نبوده و هر داوطلبی که بتواند حداقل به پنجاه درصد پرسش ها پاسخ درست دهد، پذیرفته خواهد شد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

09121138107

گروه آموزش  DPEEG


۰ دیدگاه