مقاله (1) : مدلسازی و مطالعه انتقال حرارت در کویل های تهویه مطبوع در اثر تغییرات جریان هوا و آب

۶ ماه قبل ۳۲۷ ۰

چکيده

مبدل­های حرارتی لوله و صفحه (Tube and Plate) و یا کویل در کاربردهای تهویه مطبوع استفاده بسیار دارند. بهبود مشخصات انتقال حرارتی و مکانیکی این نوع مبدل ­های حرارتی می­تواند باعث بالاتر رفتن راندمان و کاهش مصرف انرژی در مجموعه چرخه تبرید شود و علاوه بر آن هزینه­های اولیه مربوط به ساخت و راه ­اندازی و همینطور هزینه ­های مربوط به ابعاد دستگاه را کاهش دهد.

تا به امروز مطالعه مشخصات انتقال حرارتی و مکانیکی مبدل­ های صفحه و لوله غالبا توسط روش­های تجربی و شبه تجربی انجام می­گیرد و روابط محدود موجود بر اساس داده­های تجربی بنا شده­ اند. در بیشتر موارد بهبود انتقال حرارت باعث افزایش افت فشار به طور همزمان می­شود، در نتیجه برای دستیابی به طراحی بهینه، علاوه بر سایر محدودیت­ها، باید تعادلی بین این دو برقرار شود، که هدف آسانی نیست. در نتیجه بهینه­سازی مبدل ­های صفحه و لوله با کمک آزمایشات تجربی صورت می­پذیرد و محدوده پارامترهای ساخت این نوع مبدلها در محدوده کوچکی تغییر می­کند. در این بررسی به شبیه ­سازی کلی مبدل حرارتی و تاثیر پارامترهای هندسی بر عملکرد مبدل می­پردازیم. برای مقایسه شبیه­ سازی با مبدل واقعی، نتایج شبیه ­سازی را با نتایج اندازه ­گیری ­های تجربی مبدل حرارتی صفحه و لوله ساخت شرکت کریر [1] مورد مقایسه قرار داده­ایم.

مقدمه

مبدل ­های حرارتی هوایی برای انتقال حرارت مستقیم از سیال به هوای آزاد مورد استفاده قرار می­گیرند. اولین مزیتی که می­توان بیان کرد عدم نیاز این نوع مبدلها به آب است. در نتیجه نیازی به تصفیه آب تغذیه و تخلیه آب خروجی نخواهیم داشت. در کاربردهای تهویه مطبوع و تبرید استفاده از این مبدلها تا سقف ده تن تبرید معمول است اما در مناطقی که شیوه­ های دیگر (برج خنک­کن و تبخیری) قابل کاربرد نباشند تا سقف 100 تن تبرید نیز قابل کاربرد است تقسیم­ بندی­های مختلفی برای انواع مبدل­های هوایی وجود دارد، از جمله می­توان به تقسیم مبدل­ها به دو نوع جابه ­جایی طبیعی و جابه­ جایی اجباری اشاره نمود.

در مبدل ­های بر­اساس جا­به­ جایی طبیعی انتقال حرارت به کمک نیروی غوطه­ وری صورت می ­پذیرد. این نوع مبدلها را می­توان در کندانسور پشت یخچال­های خانگی مشاهده نمود. مبدل­های جابه ­جایی اجباری برای جابه­ جایی هوا از یک پروانه استفاده می­کنند. دو نوع متداول جابه­ جایی اجباری و جابه ­جایی القایی هستند. هر کدام از این دو نوع برای کاربردها و شرایط خاص مزایا و معایبی دارند.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

در ارتباط با حوزه تهویه مطبوع، کویل یک مبدل حرارتی است. سیال گرم کننده یا خنک کننده از روی کویل عبور میکند، بسته به تفاوت نسبی دما بین سیال و هوای عبوری، به ترتیب گرما را از جریان هوای عبوری دفع و یا جذب می­کند. اجزای یک مبدل حرارتی شامل لوله­ ها، پره ­ها، هدر، نازل ها و محفظه­ ای که کویل را در بر می­گیرد.

لوله ­ها مسیر عبور سیال گرم کننده یا خنک کننده هستند. لوله ­های مورد استفاده در کویل ­ها قطر کمی دارند. جنس لوله­ ها به طور معمول از جنس مس است اما لوله­ ها با جنس متفاوت نیز وجود دارند، به عنوان نمونه برای مبرد آمونیاکی از جنس لوله­ های فولادی استفاده می­شود. برای اتصال لوله­ ها از یک تکه لوله U شکل استفاده می­شود که با لحیم یا جوش به لوله­ های دیگر متصل می­شود. تقریبا در تمام موارد تبرید و تهویه مطبوع از لوله ­های با مقطع دایره­ای استفاده می­شود، تنها استثنا قابل توجه صنعت خودرو که از لوله­ های با مقطع بیضی استفاده می­شود. لوله ­ها می­توانند به دو شکل چیده شوند، چیدمان منظم و چیدمان نامنظم. چیدمان نامنظم بیشتر مورد استفاده است و در مورد کویل ها بیشتر آرایش مثلثی مورد استفاده قرار می­گیرد. لوله ­های تا اندازه 1 در کویل­ های تهویه و تبرید مورد استفاده قرار می­گیرند. پره یا فین صفحه فلزی نازکی است که به لوله متصل می­شود تا کارایی انتقال حرارت از سیال به جریان هوا را افزایش دهد. جنس فین ها معمولا از آلومینیوم یا مس است. تعداد فینها در واحد طول معمولا با واحد فین بر اینچ مشخص می­شود. مقادیر معمول تعداد پره­ها بین 4 تا 18 فین بر اینچ است. هر­چه امکان یخ­زدگی و گرفتگی کانال­های کویل بیشتر باشد، بهتر است تعداد فین بر اینچ کاسته شود (کمتر از 10). عوامل مهم دیگری که بر انتخاب تعداد پره ­ها تاثیر دارند، یکی نرخ انتقال حرارت است و دیگری افت فشار سمت هوا. ضخامت پره­ ها نیز در عملکرد حرارتی و مکانیکی کویل دارای اهمیت است. هر­چه پره نازک­تر باشد، سطح آزاد کویل بیشتر و در نتیجه سرعت هوا پایین­تر می ­آید که کاهش نرخ انتقال حرارت و کاهش افت فشار را در پی دارد. باید توجه داشت که هر­چه پره نازک­تر شود، مقاومت اتصال لوله و پره بالاتر می­شود و انتقال حرارت اتصال نیز کاهش می­یابد، ضخامت پره متداول بین 0.004 تا  0.017 اینچ است. 

Heat_Exchangers-03.png

هدر لوله ­ای با قطر زیاد است که چند لوله کوچک به آن متصل هستند. وظیفه آن تقسیم سیال گرم کننده/ خنک کننده به سایر لوله ­ها است. هدرها به طور معمول از نوع فلزات غیر آهنی و یا از جنس استیل هستند. سازه فلزی که مجموعه لوله ها و هدر را شامل می­شود. در حالت کلی از جنس آهن گالوانیزه ساخته می­شود ولی ممکن است از سایر مواد، مانند استنلس استیل، نیز در ساختن آن استفاده شود.  نازلها لوله­ هایی هستند که به هدر متصل می­شوند تا سیال گرم کننده/ خنک کننده به کویل وارد یا از آن خارج شوند.

در کویل­ های آبی، لوله تغذیه ورودی در سمتی از کویل قرار می­گیرد که هوا از کویل خارج می­شود. لوله خروجی در سمتی قرار می­گیرد که هوا وارد کویل می­شود چنین حالتی را حالت جریان متقابل (Counter Flow) می­گوییم. در کویل­ های بخار، ورودی همواره در قسمت بالایی بدنه قرار دارد تا مایع چگالیده از قسمت پایین بدنه تخلیه شود.

سطح موثر کویل بر­اساس حاصل­ضرب عرض در طول سطح فین­دار کویل که جریان هوا از آن عبور می­کند تعریف می­شود. سطح فین­دار شامل ابعاد اضافی مربوط به محفظه خارجی نمی­شود. سرعت جریان هوا، معمولا بر­حسب fpm، عبوری از سطح فین­دار کویل را سرعت پیشانی می­نامیم. مقدار عددی آن از تقسیم حجم هوای عبوری، معمولا بر­حسب cfm، بر­سطح پیشانی کویل، معمولا بر­حسب فوت مربع، به دست می­ آید.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

اولین قدم در انتخاب اندازه یک دستگاه هوا­ساز تعیین حداکثر مقدار مجاز سرعت پیشانی است. مقدار حداکثر سرعت با توجه به محدودیت­های ذیل تعیین می­گردد:

  1. عدم انتقال رطوبت به داخل کانال­های تهویه (تنها در مورد کویل­های سرمایش).
  2.     افت فشار هوا در عبور از داخل کویل.
  3.     کارامدی انتقال حرارت.

حداکثر سرعت مجاز برای جلوگیری از انتقال رطوبت به داخل کانال تهویه به جنس کویل، فاصله بین فینها، مقدار رطوبت موجود در کویل و هندسه فضای بین کویل و پروانه ورودی یا کانال تهویه بستگی دارد. از آنجا که مقدار رطوبت و همینطور هندسه فضای کویل و کانال متغیر هستند (به عنوان مثال در دستگاه­های افقی، مکش و یا دهشی)، باید در تعیین حداکثر سرعت مجاز این موارد را در نظر داشته باشیم. انرژی مصرفی پروانه نیز وابسته به سرعت پیشانی است، مقاومت هوا تقریبا متناسب با مربع سرعت پیشانی است. بنا بر دلایل فوق، حداکثر سرعت پیشانی به طور معمول محافظه کارانه (پایین­تر) تعیین می­شود. سرعت­های پیشانی طراحی در جدول 3 پیشنهاد داده شده­اند. در کاربردهای حجم هوای متغیر، دستگاه در بیشتر اوقات حجم هوای پایین­تر از حالت پیک دارد. در چنین حالتی سرعت پیشانی از طرف بالاتر محدوده مجاز انتخاب می ­شود.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

تعداد لوله در هر ردیف عددی است که تعداد لوله ها در هر­یک از ردیف ­های لوله را نشان می­دهد. برای محاسبه آن باید تعداد لوله­ ها را در سطحی که باد به آن می­وزد شمارش کرد. به همین ترتیب تعداد ردیف هم در جهت عمود بر جهت شمارش تعداد لوله ­های سطح  شمارش می­شود. کویل ­های سرمایش به طور معمول در انواع 4، 6، 8 و 10 ردیفه موجود هستند. بهتر است لوله ­ها قطر خارجی برابر نیم اینچ داشته باشند تا انتقال حرارت در جریان سیال کم افزایش پیدا کند. کویل ها باید برای کارایی حداکثر از سیال طراحی شوند. برای سیال آب تفاوت دما 12 تا 16 درجه فارنهایت به طور معمول استفاده می­شوند و نقاط بهینه طراحی را ارائه می­دهند.

 مسیر یا پاس قسمتی از مدار است که سیال فقط یکبار از جریان هوا عبور می­کند، یعنی تعداد پاس، تعداد دفعاتی است که سیال از ابتدا تا انتهای مبدل حرکت می­کند. مدار به تعدادی از ردیف­ها (یا قسمتی از ردیفها) اشاره می­کند که توسط یک پاس تغذیه می­شوند. به عنوان مثال در یک مبدل 4.4 یعنی چهار ردیف و چهار پاس سیال از تمام ردیفها می­گذرد و مدار کامل را طی می­کند. در مبدل 4.8 با چهار دریف و هشت پاس سیال در نصف هر ردیف رو به جلو حرکت می­کند و در نصف دیگر همان ردیف به عقب باز می­گردد که یک مدار نیمه است. حال اگر مبدلی  4.2 داشته باشیم یک مدار دوگانه خواهیم داشت.

برای محاسبه تعداد مدارها و مسیرها، تعداد لوله ­هایی را که توسط هدر ورودی تغذیه می­شوند بشمارید، تعداد لوله­ ها در هر ردیف را بر آن تقسیم نمایید، عدد حاصل را بر تعداد ردیف ها تقسیم کنید، نزدیکترین عدد صحیح تعداد مسیرها است. مداربندی نیز از تقسیم تعداد ردیف ها بر تعداد مسیرها مشخص می­شود.

مروری بر مقالات

داده ­ها و روابط مورد نیاز برای بررسی و طراحی مبدل ­های فشرده بسیار محدود و منحصر به تعدادی روابط تجربی برای موارد مشخص است، حتی تا به امروز معادلات پایه انتقال حرارت و افت فشار که جامع و مقبول باشد در دست نیست. شاید بتوان نقطه شروع تحقیقات مربوط به مبدل ­های فشرده را به "کی و لاندن" نسبت داد که به بررسی تجربی این مبدلها پرداختند و در سال 1960 کتاب مبدل ­های حرارتی فشرده را چاپ نمودند که تا به اکنون معتبرترین مرجع در این زمینه است [3]. آنها با مطالعه تعدادی از انواع مبدل ها داده­های مربوط به انتقال حرارت و افت فشار آنها را به شکل نیمه تجربی بیان نمودند. البته سابقه تحقیقات در این زمینه به قبل از این تاریخ بر می­گردد. "کولبورن" در 1930 به بررسی انتقال حرارت جریان عبوری از دسته لوله­ ها پرداخت. زوکاسکاس و اولینکاس به بیان روابط انتقال حرارت و افت فشار در تکمیل کار کولبورن پرداختند که معتبرترین مرجع چنین مسائلی است. در مطالعه چگالش و جوشش نیز "شاه" به ارائه روابط مربوط به خصوص با توجه به مبردها پرداخت. در سال­های اخیر نیز "شلتون" و همکاران به بررسی گسترده کویلها پرداخته­اند [4].

بررسی انتقال حرارت

محاسبات انتقال حرارت، حتی در ساده ­ترین هندسه­ ها و شرایط مشخص همواره با مقداری عدم قطعیت همراه هستند. در مورد کویل ها به علت پیجیدگی هندسه و ناپایداری عوامل موثر بر انتقال حرارت این موضوع نمایان ­تر می­شود.

به منظور بررسی انتقال حرارت از کویل ابتدا به بررسی مکانیزم­ های انتقال حرارت پرداخته­ ایم، با محاسبات مقدماتی مشخص شد که انتقال حرارت جابه­ جایی در داخل لوله و خارج لوله عوامل موثر هستند و سایر عوامل قابل صرف­نظر هستند. در ادامه مشخصات فیزیکی و ترمودینامیکی سیالات در دمای فیلم در هر طرف کویل تعیین شد. سپس با استفاده از روش کارایی مبدل به بررسی نرخ انتقال حرارت در کویل پرداختیم. در نهایت نتایج را با داده ­های تجربی مربوط به دستگاه فن کویل ساخت شرکت کریر (Carrier Company) مقایسه نمودیم. مقاومت دیواره لوله که معمولا از جنس مس است و چند مرتبه اهمیت کمتر از مقاومت جابه ­جایی در طرفین لوله است. سیستمهای تبرید بسته هستند و به طور معمول انتظار آلودگی در داخل مجموعه تبرید وجود ندارد. از طرف دیگر آلودگی سمت هوا چندان قابل توجه نیست. در نتیجه از اثرات رسوب (Fouling) نیز صرف نظر نموده­ایم. با توجه به این موارد رابطه 2 روش محاسبه ضریب کلی انتقال حرارت کویل را ارائه می­کند.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

 n کارامدی سطح سمت هوا، h میانگین ضریب انتقال حرارت سمت لوله و سمت هوا و A سطح انتقال حرارت است. برای محاسبه کارمدی سطح از آنجا که محاسبه رابطه برای شکل مستطیلی پره (فین) ساده نیست از مفهوم شعاع معادل استفاده می­کنیم. به این معنی که با استفاده از گام­های طولی و عرضی لوله ­ها مقداری از پره که مربوط به هر لوله می­شود را به صورت دایره معادل تصور می­نماییم . در شکل 2 کانتورهای دمای یک لوله و پره ارائه شده است،  دمای لوله 60 درجه سانتی­­گراد و ضریب انتقال حرارت جابه­ جایی h=50 w/k.m2 در نظر گرفته شده است.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

محاسبه ضریب انتقال حرارت سمت هوا مهمترین مساله در بررسی انتقال حرارت کویل است. انتقال حرارت جابه­ جایی سمت هوا بیشترین مقاومت را در راه انتقال حرارت ایجاد می­کند و در عین حال بیشترین عدم قطعیت در بررسی انتقال حرارت کویل در محاسبه ضریب انتقال حرارت سمت هوا وجود دارد. به دلیل کوچک بودن قطر هیدرولیکی معادل در کویل ها لایه ­های بین دو پره بر یکدیگر تاثیر گذارند و به همین دلیل روابط مربوط به صفحات تخت قابل کاربرد نیستند.  فین ­های تخت سالهاست که مورد استفاده هستند، اما برای سایر انواع فینها رابطه قابل اعتماد کلی وجود ندارد. پس به عنوان معیار می­توان به مقادیر حاصل از روابط فین­های تخت اعتماد نمود. ضریب انتقال حرارت در مبدل­­های حرارتی فشرده معمولا توسط ضریب j کولبورن بیان می­شود [5].

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

در مورد فین های موجی و زاویه­دار، دو عامل باعث افزایش نرخ انتقال حرارت می­شود، اول افزایش سطح موثر سمت هوا و دوم جلوگیری از جدایش لایه مرزی و بهبود مقدار ضریب انتقال حرارت. کویل مورد مقایسه از نوع فین­ های موجی است، رابطه­ ای که برای فین ­های موجی مورد استفاد قرار گرفت عبارت است از :

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

رابطه فوق توسط "کی و لاندن" ارائه و با استفاده از داده­های "اویاکاوا و شینزاتو" اصلاح گردید. پارامترهای فین طبق شکل 3 تعریف می­شوند [6] . 

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

به منظور محاسبه ضریب انتقال حرارت سمت لوله در حالت آشفته بدون تغییر فاز از رابطه معتبر دیتوس بولتر اصلاح شده استفاده نمودیم (رابطه 6):

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

مقادیر فوق در دمای فیلم محاسبه شده­اند. K ضریب هدایت حرارتی سیال، d قطر داخلی لوله، Re عدد رینولدز، Pr عدد پرنتل، u لزجت سیال در دمای فیلم و uw لزجت سیال در دمای دیواره لوله است. برای جریان لایه­ای هم در داخل کانال لوله ­ای از nu=4.36 استفاده نموده­ایم. البته در جریان انتقالی بین عدد رینولدز 2000 تا 10000 می­شود از فرمول انتقالی استفاده نمود. که در اینجا به دو علت از آن استفاده نکردیم اول اینکه جریان در حالت معمول در حالت آشفته است و دلیل دوم اینکه با تغییر بسیار کم دبی آب تفاوت زیادی در مقدار انتقال حرارت ایجاد می­شود که باعث بروز خطا خواهد شد. برای ارزیابی کارایی مبدل دو روش عمده وجود دارد، روش میانگین لگاریتمی اختلاف دما (LMTD) و روش n-NTU، از آنجا که دمای هوای خروجی در دست نیست، در تهویه مطبوع روش دوم کاربرد بیشتری دارد، که در این تحقیق نیز از آن استفاده نموده­ایم. پس از محاسبه مقدار UA می­توان نرخ واقعی انتقال حرارت را محاسبه نمود [7]:

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

بحث و نتیجه ­گیری

مقایسه بین نتایج حاصل از برنامه و اطلاعات شرکت کریر برای فن­ کویل 42N50 انجام شد در دبی­های مختلف از 0 تا 1 لیتر بر ثانیه، که مشخصات هندسی فن­کویل مورد بررسی عبارتند:

 از تعداد ردیف : 3، تعداد مدار : 3، سطح پیشانی 2.24 فوت مربع، طول لوله 800 میلی­متر، تعداد لوله در هر ردیف : 8، قطر لوله 9.6 میلی­متر، ضخامت فین 0.15 میلی­متر، گام در سطح ردیف 25.4 میلی­متر، گام عمود بر جهت وزش 22.5  میلی­متر، فین بر اینچ : 14محدوده کاری استاندارد فن­کویل مورد نظر از نظر دبی و دما عبارت است از: دمای آب ورودی 40 تا 90 درجه سانتی­گراد، دمای  هوا 20 درجه سانتی­گراد، دبی هوا 242 لیتر بر ثانیه، دبی آب از 0 تا 1 لیتر بر ثانیه.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

بیشترین نرخ انتقال حرارت ممکن عبارت است از حاصل­ضرب کمترین ظرفیت حرارتی در بیشترین اختلاف دما در مبدل، ظرفیت حرارتی برابر است با دبی جرمی سیال در ضریب گرمای ویژه به عبارت دیگر مقدار حرارتی که سیال در اختلاف یک درجه می­تواند انتقال دهد. در شکل 4 تغییرات کارامدی حرارتی با تغییرات دبی آب در دبی هوا ثابت و برابر 224 لیتر بر ثانیه ارائه شده است. در شکل 5 نیز تغییرات کارامدی حرارتی با تغییرات دبی هوا در دبی آب ثابت 0.21 لیتر بر ثانیه ارائه شده است. طراحی بهینه مبدل حرارتی، در اینجا کویل، با در نظر گرفتن تعادل بین نرخ انتقال حرارت و مقدار افت فشار انجام می­پذیرد. علاوه بر این معیار اصلی ممکن است محدودیت­ های دیگری نیز بر طراحی تحمیل شوند، مانند صدای تولید شده توسط پروانه ­ها، عدم انتقال رطوبت و محدودیت در ابعاد کویل. ابعاد کویل در اینجا ثابت است، حداکثر مقدار دبی هوا برای گرمایش و طبق جدول 1 انتخاب می­شود و دبی آب نیز بر اساس اطلاعات تجربی موجود از 0.03 تا یک لیتر بر ثاینه مورد بررسی قرار گرفت.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

نتایج حاصل از محاسبات و نتایج اندازه ­گیری تجربی در اختلاف دمای 20 درجه سانتی­گراد در شکل 6 ارائه شده است. تطابق بسیار خوبی بین نتایج محاسبات و نتایج اندازه ­گیری وجود دارد. شکل کلی منحنی ظرفیت حرارتی که شبیه به تابع نمایی است، به خوبی تاثیر کارامدی مبدل را نشان می­دهد. در شکل 6 دبی آب متغیر است و دبی هوا ثابت و برابر 224 لیتر بر ثانیه است در شکل 7  نیز  ظرفیت حرارتی با تغییرات دبی آب و در اختلاف دمای 30 درجه سانتی­گراد ارائه شده است.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

با افزایش سرعت جریان هوای عبوری از کویل مقدار ضریب انتقال حرارت افزایش می­یابد و در نتیجه نرخ انتقال حرارت کویل بهبود می­یابد، اما افت فشار سمت هوا با توان دوم سرعت افزایش می­یابد و در نتیجه از یک سرعت جریان هوای عبوری به بعد با افزایش مصرف در پروانه ­ها بیشتر از مقدار بهبود در عملکرد کویل، که می­تواند بازده سیکل تبرید را افزایش دهد، خواهد بود.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

در شکل 8 ظرفیت حرارتی مبدل در دبی­های مختلف هوا ارائه شده است، اختلاف درجه حرارت برابر 30 درجه سانتی­گراد و دبی آب عبوری ثابت و برابر با 0.21 لیتر بر ثانیه است.

مبدل حرارتی، کویل، Heat_Exchangers

با افزایش سرعت هوای عبوری ضریب انتقال حرارت افزایش می­یابد، اما درعین حال کارایی پره­ ها کاهش می­یابد. در مجموع با افزایش جریان هوای عبوری نرخ انتقال حرارت افزایش می­یابد. افزایش نرخ انتقال حرارت با افزایش افت فشار همراه است. در نتیجه در سرعت­ های بالاتر از یک سرعت مشخص، افزایش توان مصرفی موتور پروانه بیشتر از بهبود کارایی نرخ انتقال حرارت خواهد شد. علاوه بر آن شدت صدای ایجاد شده نیز با افزایش سرعت هوا افزایش می­یابد. بنابراین برای بررسی کامل مبدل حرارتی باید مجموعه عوامل موثر مورد بررسی قرار گیرند.

 

نگارش : میثم جعفرزاده، محمد انصاری

منابع :

Product Data, Carrier co. Room Fan Coil, 2010

Product Data, Carrier Corporation, Indoor Air Handlers, 2005, www.carrier.com

Kraus, A., 2001. Extended Surface Heat Transfer, John Wiley & sons, New York

Aspelund, K.A. 2001. “Optimization of Plate-Fin-and-Tube Condenser Performance and Design for Refrigerant R-410A Air-Conditioner,” M.S. Thesis, Georgia Institute of Technology

Kakac, S.,1991, Boilers Evaporators & Condensers, John Wiley & sons, New York

J., Hesselgreaves, 2000, Compact Heat Exchangers, Elsevier science & Technology

Incropera, F. P. and DeWitt, D. P., 1996. Fundamentals of Heat and Mass Transfer, John Wiley & Sons, New York


۰ دیدگاه