کنترل نویز و ارتعاشات در سیستم های تهویه مطبوع (بخش چهارم:روش های کاهش نویز سیستم های تهویه مطبوع )

۶ ماه قبل ۱۸۰ ۰

فرکانس­های متداول نویز در سیستم­های تهویه مطبوع و معیار­های آسایش صوتی

دستگاه­های صوت سنج، شدت صوت را در یک باند فرکانسی مشخص می­سنجند. به بیان ساده، صوت هر منبع صوتی، دارای دو پارامتر اصلی است: (1) سطح فشار صوت، (2) فرکانس صوت. فرکانس­های بالاتر، دارای انرژی بیشتری هستند و از نظر آسایش صوتی محیط، اذار دهنده ­تر هستند. فرکانس­های متداول تجهیزات تهویه مطبوع مختلف، در شکل زیر نشان داده شده است.

آکوستیک، فرکانس، نویز، Acoustic

فرکانس­های بالا نسبت به فرکانس­های پائین کمتر قابل تحمل هستند و در سطح صوت ­های پائین ­تر شنیده می ­شوند و عدم آسایش صوتی ایجاد می­کنند. این حقیقت مبنای شکل­ گیری معیارهای آسایش صوتی می­باشد. نمودارهای روش Room Criteria: RC و Noise Criteria: NC  در ادامه آورده شده­اند.

آکوستیک، فرکانس، نویز، Acoustic

 

آکوستیک، فرکانس، نویز، Acoustic

روش استفاده از این نمودار­ها به این صورت است که برای اینکه نویز تولیدی یک تجهیز به عنوان مثال بتواند معیار NC-40 را پاس نماید. سطح صوت تولیدی آن در تمام دامنه فرکانسی، باید زیر نمودار NC-40 قرار بگیرد. باید توجه داشت که سطح صوت یک معیار لگاریتمی است و تغییرات کوچک درآن می­تواند اثر محسوس روی آسایش صوتی داشته باشد. جدول زیر اثر ذهنی تغییرات در سطح فشار صوت را در محدوده فرکانس Hz250 و بالاتر،نشان می­دهد.

آکوستیک، فرکانس، نویز، Acoustic

 

لینک های مرتبط

کنترل نویز و ارتعاشات در سیستم های تهویه مطبوع (بخش اول)

کنترل نویز و ارتعاشات در سیستم های تهویه مطبوع (بخش دوم:مفاهیم انتقال و سنجش صوت)

کنترل نویز و ارتعاشات در سیستم های تهویه مطبوع (بخش سوم:جمع اثرهای سطح صوتی چند منبع)

 

نگارش : رضا جعفری زاده، پیمان ابراهیمی ناغانی

منبع :

1. بخشی از کتاب راهنمای کاربردی کنترل نویز و ارتعاشات در سیستم های تهویه مطبوع - مولف : پیمان ابراهیمی ناغانی، سید علیرضا ذوالفقاری، رضا جعفری زاده - انتشارات نوآور

2. کتاب هندبوک مبانی ASHRAE  - ترجمه علیرضا ذولفقاری، پیمان ابراهیمی، رضا جعفری زاده - انتشارات نوآور


۰ دیدگاه